Resultat Helsingborg Open 2021

Vinnare    2:a   3:a  
     
Lag Perem   Team TCC   Fuentes-Bergström  
Göteborgs CK Tårnby CC Göteborgs CK

Gruppspel

Nr Lagnamn A1 A2 A3 A4 Poäng Omg. (v/f/s) Stenar
(v/f/s)
Plats
A1 Westerberg   5 - 2 7 - 4 2 - 9 4 (7/8/-1) (14/15/-1) 2
A2 Queens 2 - 5   5 - 0 4 - 9 2 (9/7/2) (11/14/-3) 3
A3 Appendix 4 - 7 0 - 5   2 - 5 0 (4/11/-7) (6/17/-11) 4
A4 Peppe&Co 9 - 2 9 - 4 5 - 2 6 (11/5/6) (23/8/15) 1
   
Nr Lagnamn B1 B2 B3 B4 Poäng Omg. (v/f/s) Stenar
(v/f/s)
Plats
B1 Tvärnit   6 - 1 6 - 0 7 - 3 6 (13/2/11) (19/4/15) 1
B2 Team adCARE 1- 6   4 - 3 4 - 5 2 (5/10/-5) (9/14/-5) 4
B3 Tee and a bit 0 - 6 3 - 4    4 - 3 2 (6/9/-3) (7/13/-6) 3
B4 Fuentes-Bergström 3 - 7 5 - 4 3 - 4 2 (6/9/-4) (11/15/-4) 2
  
Nr Lagnamn C1 C2 C3 C4 Poäng Omg. (v/f/s) Stenar
(v/f/s)
Plats
C1 Perem   8 - 2 6 - 3 3 - 6 4 (10/5/4) (17/11/6) 1
C2 Slajding BOIS 2 - 8   4 - 3 2 - 8 2 (5/10/-5) (8/19/-11) 4
C3 OMG 3 - 6 3 - 4   8 - 2 2 (7/7/0) (14/14/0) 3
C4 Team Ajax 6 - 3 8 - 2 2 - 8 4 (8/7/1) (16/13/3) 2
 
Nr Lagnamn D1 D2 D3 D4 Poäng Omg. (v/f/s) Stenar
(v/f/s)
Plats
D1 Barrdahl   6 - 3 6 - 3 1 - 5 4 (7/7/0) (13/11/2) 2
D2 Curli´gans 3 - 6   4 - 3 1 - 5 2 (6/9/-3) (8/14/-6) 3
D3 Chickens 3 - 6 3 - 4   1 - 7 0 (5/10/-5) (7/17/-10) 4
D4 Team TCC 5 - 1 5 - 1 7 - 1   6 (11/3/8) (17/3/17) 1

Placeringen inom gruppen avgörs enl. ordningen: Flest poäng, inbördes möte, flest vunna omgångar, flest vunna stenar, skillnad vunna/förlorade omgångar, skillnad vunna/förlorade stenar, lottning.

Slutspel

Lördag 15:00 Lördag 16:45 Söndag 8:30 Söndag 10:15 Söndag 12:00 Söndag 13:45
             
Peppe & Co      5
1A
  Fuentes-Bergst. 0
q1, Bana A vinnare q1
   
Fue.-Bergst.    6  
2B   Perem    7
Semi 1, Bana C vinnare semi 1
   
Perem       6    
1C    
      Perem 8  
q2, Bana A vinnare q2  
   
Barrdahl     3   Perem
2D Final, Bana B Segrare
 
Tvärnit          1  
1B  
  Lag Westerberg 4  
q3, Bana C vinnare q3  
   
Lag Westerberg 4  
2A  Team TCC   6
Semi 2, Bana A vinnare semi 2
 
Team TCC    8    
1D
  team TCC 5
q4, Bana C vinnare q4
 
Team Ajax    1
2C
    Peppe & Co    3     Fuent.-Bergs.  7  
    förlorare q1     förlorare semi 1  
      Barrdahl     Fuentes-Bergström
    5-7, Bana C 5:e plats   3-4, Bana A 3:e plats
             
    Barrdahl     6     Westerberg  6  
    förlorare q2   förlorare semi 2
             
    Tvärnit      4        
    förlorare q3        
      Team Ajax      
    5-7, Bana A 5:e plats      
             
    Team Ajax    5        
förlorare q4
             
      Appendix     5      
      4A      
        Appendix    
      13-16, Bana B 13:e plats    
             
      adCARE      0      
      4B    
             
        Queens      4    
        3A    
          Queens  
        9-12, Bana A 9:e plats  
             
        OMG         3    
        3C  
             
Slajding BOIS 4  
        4C    
          Chickens  
13-16, Bana B 13:e plats
             
        Chickens     7    
4D
             
        Tee and a Bit  3    
        3B    
          Curli'gans  
        9-12, Bana C 9:e plats  
             
        Curli'gans     4    
        3D